• تلفن: 09126278196
  • info@zarifdarbast.ir
  • ساعات کاری: همه روزه حتی ایام تعطیل

اجرای داربست و توضیحات آن

  • خانه
  • /
  • اجرای داربست و توضیحات آن
اجرای داربست

داربست چیست؟

داربست یک سازه چوبی یا فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوار به هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها بکار می‌رود. داربست ها که از میله‌های فلزی (مانند داربست های ظریف داربست) و چوبی ساخته می‌شوند گاه به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می‌شوند. ساخت داربست ها مهارت ویژه‌ای نیاز دارد زیرا در صورت فروریختن یک داربست خطر تلفات جانی بسیار زیاد است. داربست های فلزی قالباً بصورت لوله های ۶متری،۳متری و قالب و بست تشکیل میشوند. ولی چون ساختمانها در متراژهای مختلفی ساخته شده اند، داربست ظریف نیز از لوله هایی با متراژهای کوچکتر وبزرگترنیز در نصب داربست استفاده می کند. یکی از ویژگی های داربست خوب داشتن فاصله مناسب بابدنه است که معمولاً ۳۰cm است. در بعضی مواقع نیز به دستور بنا و یا معمار و مهندسین مربوطه نسبت به نوع انجام کار در روی بدنه فاصله ها کم یا زیاد میشوند.

در گذشته از چوب های محکم مانند چوب باکبو در کشور چین به عنوان داربست استفاده می شده است. اما به مرور زمان داربست دچار تغییر و تحول شد. تا جایی که امروزه در جهان از داربست های نوین که بسیار محکم و ایمن هستند استفاده می شود.

نوع نصب اتصالات داربست فلزی بسیار مهم و با اهیمت است. چرا که در صورتیکه داربست به خوبی نصب و اتصالات آن صحیح و ایمن نصب نشود ممکن است موجب سقوط و آسیب دیدگی های جبران ناپذیری شود. خوشبختانه نصاب های داربست فلزی ظریف با تبحر و تجربه هایی که دارند، از وقوع چنین اتفاقی با دقت و کارایی خود جلوگیری کرده اند. اما همیشه باید درنظر داشت که ایمنی در کار مهمترین اقدام در هر روندی است.

انواع :

1- مثلثی : اين نوع از فريمهاي مثلثي تشكيل شده اند كه به صورت نر و ماده به يكديگر متصل مي‌شوند و در كفراژ بندي دال يا تير و همچنين پلها به كار مي‌روند. مزاياي استفاده از مثلثي به این شرح است: سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نياز به آچار جهت بستن اتصالات، باربري بسيار زياد در كفراژ بندي دالهاي بتني به لحاظ داشتن عضوهاي مورب ثابت، عدم نياز به كارگر ماهر و مونتاژ قطعات توسط كارگر ساده

2- چکشی ستاره

اين نوع از پايه‌هاي قائم و مهارهاي افقي در اندازه‌هاي مختلف تشكيل شده است. پایه های اين نوع در طولهاي ۳، ۵/۲، ۵/۱ و ۱و۵ / متر توليد مي‌شوند. از مزاياي استفاده از داربست هاي چكشي سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نياز به آچار جهت بستن اتصالات، قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدوديت و عدم، نياز به مهاربندي در ارتفاع‌هاي زياد، قابل استفاده در نماي ساختمان‌ها و يا تأسيسات پالايشگاهي و غيره، باربري زياد در كفراژ بندي دالهاي بتني، عدم نياز به كارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط كارگر ساده، سهولت در جابجايي و انتقال آن به دليل سبك بودن قطعات، قابل استفاده در كفراژبندي سقفهاي قوسي و غير همسطح، نوع چکشی ستاره ای نقاط مشترک و تفاوت هایی با نوع های چکشی کاسه ای دارد.

3- داربست چکشی کاسه ای

اين نوع داربست از پايه‌هاي قائم و مهارهاي افقي در اندازه‌هاي مختلف تشكيل شده است. پایه های اين نوع داربستها در طولهاي ۳ ، ۲/۴ ، ۱/۸ ، ۱/۲ ، ۰/۶ متر توليد مي‌شوند و با قرار دادن سرجك‌هاي قابل رگلاژ در قسمت بالائي و پايه جكهاي قابل رگلاژ در قسمت پائين داربست براي هر ارتفاع و اختلاف ترازي قابل تنظيم مي‌باشد. نصب مهارهاي افقي بر پايه‌هاي داربست به سادگي و با ضربه چكش امكان‌پذير مي‌باشد و اتصال پايه‌هاي داربست به يكديگر با مغزي و پين ميسر خواهد شد.

مزیت های استفاده از این نوع سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نياز به آچار جهت بستن اتصالات و قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدوديت و عدم، نياز به مهاربندي در ارتفاع‌هاي زياد و قابل استفاده در نماي ساختمان‌ها و يا تأسيسات پالايشگاهي و غيره، باربري زياد در كفراژ بندي دالهاي بتني، عدم نياز به كارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط كارگر سادهو سهولت در جابجايي و انتقال آن به دليل سبك بودن قطعات، قابل استفاده در كفراژبندي سقفهاي قوسي و غير همسطح